Aziz Basil Şapeli – Göreme

Aziz Basil Şapeli – Göreme

Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişindedir. Sütunlarla ayrılan nartekste mezar çukurları bulunmaktadır. Şapelin nefi enine beşik tonozlu, dikdörtgen planlı ve üç apsislidir. Dikdörtgen nefin sol uzun yüzündn biri büyük, ikisi küçük, üç apsis bulunmaktadır. Kilise 11.yüzyıla tarihlenmektedir.

Aziz Basil’e özel olarak inşa edilmiş olan şapel, Hristiyanlık tarihinde önemli bir kişi olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil tarafından 4. yüzyılda dini bir eğitim ve düşünce merkezi olarak kurdurulmuş. Yapının freskleri ise göz alıcı ve oldukça etkileyici sahneler içeriyor.

Şapelin başlangıç bölümünde, önemli kişilerin gömüldüğü bir mezarlık var. Mezar başındaki oyuk kısımlar, çocuk mezarı olarak biliniyor ancak bunlar güzel kokular yerleştirmek ve daha mistik bir atmosfer yaratmak için yapılmış dekorlar olarak tanınmakta.

Sahneler: Ana apsiste İsa portresi, ön yüzünce Meryem ve çocuk İsa, kuzey duvarında at üzerinde Aziz Theodoros, güney duvarında ise yine at üzerinde ejderle savaşan Aziz Georgios ve 2 azize tasviri bulunmaktadır.

Leave a Reply

Live Chat

Join the Live Chat