Sutven Şelalesi Balıkesir Turu

Sutven Şelalesi Balıkesir Turu

Sutven Akcay

Sutüven Şelalesi, Kaz Dağları Milli Parkı içindeki diğer bir doğa harikasıdır. Dünyanın en önemli oksijen depolarından Kaz Dağları, biyolojik çeşitliliği ve akarsularıyla dikkat çeken bir bölgedir. Edremit Körfezi manzaralı Sarıkız Tepesi yamaçlarından fışkıran pınarlar, denize doğru yol aldıkça derelere ve şelalelere dönüşür.

İzmir Çanakkale karayolunun Altınoluk Edremit bölümünün 20. kilometresinde, Zeytinli köyü levhası takip edilerek Sutven şelalesine ulaşılır. Beyoba köyünden iki kilometrelik toprak yolla gelinen şelale alanı, bir piknik ve mesire yeri olarak düzenlenmiştir. Yükseklerdeki Sarıkız Yaylası’ndan doğan Kızılkeçili Çayı üzerindeki Sutüven Şelalesi’nin adı, “tüven” yani “sıçrayan” su anlamına gelir. Dağların denize bakan yamacındaki şelale, isminin hakkını verircesine kayaların üzerinden sıçrayarak küçük göletin yüzeyine düşer. Köpürerek, 17 metre yüksekten dökülen sular, çam ormanlarıyla kaplı vadiyi serinletir.

Şelalenin az yukarısındaki kaynağın çıkış noktasında yer alan Hasanboğuldu göleti, hüzünlü öyküsüyle biliniyor. Yavuklusunun aşkını sınamak isteyen Emine ondan tuz yüklü bir çuvalı taşımasını ister. Sıcaktan ve tuzdan sırtı yanan Hasan dayanamaz, gölete düşerek boğulur. Hasan’ın boynundaki yazmayı suda bulan Emine, sevgilisinin öldüğünü anlayıp kendini oracıktaki bir çınara asar. Bu hüzünlü aşk öyküsüne tanık olan şelale ve gölet, yüzyıllardır aynı devinimle akmaya devam ediyor.

Leave a Reply

Live Chat

Join the Live Chat