Golderesi Şelalesi Bartın Turu

Golderesi Şelalesi Bartın Turu

Gölderesi Bartın1

Karadeniz’de Amasra’dan başlayarak Sinop’a kadar uzanan sahil yolu, sol yanında Karadeniz’in, sağ yanında yemyeşil yüksek dağların yer aldığı bol virajlı bir asfalttan devam ediyor. İnişler sırasında vadiden çıkan bir derenin denize döküldüğü noktada kurulan yerleşimlerle karşılaşılıyor ve bu akarsuların yarattığı şelalelerden de geçiliyor zaman zaman. Keşfedilmemiş bu coğrafi güzelliklerden biri de Kurucaşile yakınlarındaki Gölderesi Şelalesi.

Bartın ili Kurucaşile ilçesi Kanatlı köyündeki şelale, Armutçuoğlu Dağları’ndan doğan ve toplam uzunluğu 12 kilometreyi bulan küçük bir çayın üzerinde yer alıyor. Köye üç kilometre mesafedeki şelaleye önce kayın ağaçlarıyla bezeli orman yolundan geçen, ardından kocaman yapraklı kabalak bitkilerinin arasından ilerleyen bir patikayla ulaşılıyor. İlkbaharda ormangülleriyle süslenen şelale, ağaçların gölge oyunlarına katıldığı öğle saatlerinde ışıl ışıl parıldıyor. Gölderesi çayı 300 metrelik bir yükseltiden başlıyor ve yarattığı şelalenin ardından Çambu Koyu’nda Karadeniz’e karışıyor.

Yüzyıllardır ahşap tekne yapım merkezi olan Kurucaşile’nin yakınlarında Değirmenderesi, Taşlıboğaz ve Gökyar çağlayanları ziyaret edilebilir. Ulaşımın sadece denizyoluyla sağlandığı Gökyar Çağlayanı, Kanatlı köyü yakınlarında 70 metrelik bir yükseklikten Karadeniz’e dökülmesiyle ayrı bir önem taşıyor.

Leave a Reply

Live Chat

Join the Live Chat