Erfelek (Tatlica) Şelaleleri Sinop

Erfelek (Tatlica) Şelaleleri Sinop

Erfelek Sinop3

Türkiye’de “takım şelalesi” kavramına uyan şelalelerin en başında geliyor Erfelek (Tatlıca). Art arda sıralanan 28 farklı çağlayandan oluşuyor. Yedibasamak, Yeşilmerdiven, Saçaklısu, Birincigöze, Değirmenaltı, Saklıseki, Belikliduvar, Deliktaş, Mavigöl bunların bir kısmı. Sinop il merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Erfelek ilçesinde bulunan şelaleler, doğa turizminin yeni adreslerinden biri.

Şelalelerin debisinden yararlanmak amacıyla 1997 yılında kurulan Erfelek Barajı’nın oluşturduğu derin havuzun arkasında başlıyor şelaleler. Son şelalenin büyükçe bir göl yarattığı alan kamp yeri olarak da hizmet veriyor. İki kilometrelik bir vadi boyunca sıra sıra dizilen şelalelere, suyun akış yönünün tersine yürüyerek iki saatlik bir tırmanışla ulaşmak mümkün. Yörede 1600 metrelere kadar yayılan orman dokusunun büyük kısmını kestane ve kayın ağaçları oluşturuyor. Yukarı doğru tırmanış sırasında şelale ve göletler birbirini izliyor. Batı Karadeniz’in nemli ortamında yetişen sık çalılar ve sarmaşık bitkileri arasında döne kıvrıla ilerleyen patika, özellikle sonbahar aylarında farklı renklere bürünerek muhteşem görüntüler sunuyor konuklarına. Şelalelerin bir kısmı, oluşturdukları göletlerle yüzme imkânı sağlıyor yaz aylarında. Şelaleleri Erfelek ilçe merkezine yakın bir noktadan başlayıp, yukarıdan aşağıya doğru yürüyerek de gezebilirsiniz.

Yıllar önce ekonomisi kestane ve arıcılığa dayanan Erfelek ilçesi, son yıllarda şelalelerin varlığından dolayı turizme yönelmiş durumda. Doğal sit alanı ilan edilen bölge, meraklılarına trekking ve kamp yapma olanakları da sunuyor.

Leave a Reply

Live Chat

Join the Live Chat