Azdavay Şelalesi Kastamonu Turu

Azdavay Şelalesi Kastamonu Turu

Azdavay Kastamonu2

Karadenizin tam kuzeyinde bulunan Kastamonu’nun Daday ve Azdavay ilçelerini yüksek bir bariyer gibi birbirinden ayıran Ballıdağ, gür su kaynakları, ormanları ve envai çeşit bitki türüyle yöreye hayat verir. Akşamları güneşin batışıyla birlikte Azdavay ilçesine gölgesini yansıtan 1700 metrelik Ballıdağ, eteklerinde sayısız doğal güzellikler saklar. Bunlardan biri de, sınırları içinde olduğu ilçenin adını alan Azdavay Şelalesidir.

Etrafındaki asırlık değirmenler nedeniyle “Başdeğirmen” olarak da anılan şelale, ilçeye 13 kilometre mesafede yer alıyor. Çevresi şimdilerde bir mesire yerine dönüşen değirmenlerden günümüze pek bir şey kalmamış. Saray köyü yakınlarındaki bu küçük çağlayana, Daday-Azdavay karayolunun 5. kilometresindeki ayrımdan Gümürtler köyü yoluna sapılarak ulaşılıyor. Sarpun ve Çalca derelerini iki koldan birleştiren ve düştüğü yerde küçük bir havuz oluşturan su, aşağı mevkilerde Devrekani çayı ile buluşuyor. Sonbaharda bir renk cümbüşünü andıran görüntülere sahne olan şelale, kimi zaman da sis bulutunun altında gizemli bir atmosfere bürünüyor.

Geniş ormanlar ortasında yöreye özgü asırlık kütük evlerle bezenmiş Saray köyü, doğa yürüyüş parkurları projesiyle geçmişine ve şelaleye sahip çıkmaya çalışıyor bugün. Özellikle Samancı köyü Tekke Mahallesi’ndeki Halil Tekşen Konağı, etnografik bir müze konumunda. Doğaseverleri ekoturizmle buluşturmayı hedefleyen Saraylılar, her yıl bir festival düzenliyorlar köy meydanında. Bir zamanlar tarihi kalıntıların yer aldığı köy göçten dolayı boşalırken, geleneksel kıyafetleri olan renkli önlüklerini giyinmiş yaşlı teyzeler görülebiliyor tarlalarda sadece.

Azdavay Şelalesi yakınlarındaki Medil Mağarası ve Çatak Kanyonu ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. İki bölümden oluşan yaklaşık on iki kilometrelik kanyonun yedi kilometrelik birinci etabı biraz zorlu ama geçilebilir.

Leave a Reply

Live Chat

Join the Live Chat