Kangal-Balıklı Çermik Kaplıcası

Kangal-Balıklı Çermik Kaplıcası

SICAK CERMIK KAPLICASI

Ulaşım : Karayolu üzerinde bulunan kaplıca alanı Ankara’ya 450 km , Sivas’a 98 km mesafededir. Kangal İlçesi’ne 13 km uzaklıkta bulunan kaplıca alanına Sivas-Malatya karayolundan ayrılan asfalt bir yol ile ulaşılabilmektedir. Sivas İl Merkezi’nden Kangal İlçesi’ne karayolu ulaşımı düzenli olarak toplu taşım araçları ile sağlanabilmektedir. Havayolu ulaşımında Sivas il merkezinde bulunan ve kaplıca alanına 120 km uzaklıkta olan havaalanından yararlanılmaktadır. Kaplıca alanının 5 km yakınından Sivas – Malatya demiryolu geçmekte olup demiryolu ulaşımının tercihinde Kangal istasyonu kullanılmaktadır.

Tedavi Özellikleri : Balıklı Çermik Kaplıcası ülkemizde termal turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Tedavi özelliği ile dünyada benzeri bulunmayan Kangal Balıklı Kaplıcası sedef hastalığı olmak üzere diğer cilt hastalıkları için son derece olumlu etkilere sahiptir. Dişleri olmayan ve 2 -10 cm uzunluğunda olan Cyprinide (Sazangiller familyasından), Cyprinion Macrostamus (Beni balığı) ve Garra rufa (Yağlı balık) türündeki balıklar 36 – 37 ºC sıcaklıktaki suyun yumuşatmış olduğu ve tahriş olmuş durumdaki veya herhangi bir enfeksiyonla oluşmuş cilt dokusundaki yaraları, egzama, cerahatli sivilceler ve sedef hastalığı oluşumları gibi kabarık yara kabuklarını kopararak cildi pürüzsüz hale gelmesini sağlarlar. Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için üç hafta (21 gün) süre ile günde üç defa havuza girilmesi ve iki saat süre ile suda kalınması tavsiye olunmaktadır. Ayrıca, sabahları aç karnına birkaç bardak şifalı su içmek tedaviyi desteklemektedir. Kaplıca suyunun biyolojik ve tedavi edici yönünün Selenyum (1.3 ;ppm) içeriğinden kaynaklandığı da bilinmektedir.

Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda ayrıca belirtilmiştir:

Akratotermal (Oligometalik) termal su niteliğinde olan kaplıca suyu psöriasis başta olmak üzere hiperkeratozla seyreden dermatolojik rahatsızlıklardır. Kronik egzematöz lezyonların, rezidüel ürtikerlerin ve nörodermitlerin tamamlayıcı tedavisinde helioterapi ile kombine şeklinde kullanılma endikasyonu bulunmaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra suyun termal etkisinden yararlanarak dejeneratif eklem hastalıklarının, yumuşak doku romatizmalarının, inflamatuar artritlerin tamamlayıcı tedavisinde, ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda banyo uygulamaları şeklinde kullanılabilir niteliktedir.

 

Tesis Bilgileri : Kaplıca alanında sadece Kangal Balıklı Kaplıcası bulunmaktadır.  Kaplıca alanında mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan ve özel bir şirket tarafından işletilmekte olan ve iki bölümden oluşan bir adet termal otel bulunmaktadır. Bütün yıl hizmete açıktır olan otel bünyesinde biri yarı olimpik olmak üzere 6 adet havuz ile16 adet özel banyo bulunmaktadır. Kaplıca oteli 3’ü süit olmak üzere toplam 120 Oda ile 300 yatak kapasitesine sahiptir. Termal Otele ait kür merkezine, Sağlık Bakanlığı tarafından 26.09.2003 tarih ve 9 sayı ile kaplıca işletme izin belgesi verilmiştir. Kaplıca alanında ayrıca günübirlik kullanıcılar, restaurant, market, çay bahçesi, çocuk parkı, mini futbol sahası ve otopark hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca kaplıca alanında aynı şirket tarafından işletilen ve özellikle yaz aylarında kullanılabilen bungalov ve apart üniteler mevcuttur.

cilt, romatizma, sinir sistemi hastalıklarına

Sıcak Çermik Kaplıcası; şeker, sindirim, romatizma rahatsızlıkların

Leave a Reply

Live Chat

Join the Live Chat