Kemerli Kilise – Ürgüp

Kemerli Kilise – Ürgüp

Kemerli Kilise, Gez’in Esbelli bölümünün doğusuna doğru yer almaktadır. Asıl girişi güney doğuda yer alan bu kilise de aşağıdaki Kilise Cami gibi ilk girişte dahi insana huzur soluyan bir atmosferdedir. Bu belki de iki nefin üç düzgün kemerle ve üstün bir işçilikle ilişkilendirilmesi ve yemyeşil, o zamanlar bol sulu, oksijenli Damsa Çayı Vadisi’ni 1130 metrelik rakımla seyretmesindendir.
Kilisenin kuzey doğu cephesinde kesilip çıkartılması yarım kalmış tığraz taşı, kilisenin tam orta duvarında yer almasıyla bir dekor olarak bırakılmış sanki… Belki de önceki kuşakların gayretini, müritlerine göstermek için keşiş, kilisenin oyulmasında tığraz taşının ortaya getirilmesini bilinçli planlamıştır… Hayır, mutlaka böyle düşünmüştür…
2.75×4.10 m ana nef, 2.70×3.65 m güney nef yine büyük apsislere (2.60×1.80 m) sahiptir. Kuzey yönünden girilen kapı ile hemen eşikte başlayan dokuz mezarlı bir oda vardır. Tabandaki mezarlar yanında duvara dairevi oyulmuş takaların içinde çocuk ve yetişkin mezarları da yer alır. Bu mezar odasından da büyük bir kaya salona giriş vardır ve 160 cm çapında 40 cm kalınlığında büyük bir tığraz taşı ile kapanmaktadır. Salonun köşesindeki tığraz ise tahmini 8 metrelik yüksekliği ile üst kat odalara çıkar.

Leave a Reply

Live Chat

Join the Live Chat